Technologijos
Keli bendri faktai apie karkasinių ir skydinių namų rinką
- Būtent tokiuose namuose gyvena dauguma JAV, Vokietijos, Skandinavijos ir kitų šalių gyventojų. 90% JAV rinkos sudaro tokie namai, Švedijoje 80%, Jungtinėje Karalystėje 48%. Šie skaičiai nuolat auga ir kitose šalyse;
- Šis statybos būdas atpažįstamas kaip ekologiškas, draugiškas aplinkai ir su mažais eksploatacijos kaštais;
- Gamyklose pagamintų namų statyba yra itin populiari statybos technologija visame pasaulyje. Europoje ši šaka prasidėjo prieš 50 metų;
- Namai, pastatyti pagal šias technologijas turi ypatingai aukštas šilumos ir energijos taupymo charakteristikas.
Karkasiniai (įprasti) namai
- Ant namo pamato iš sijų sujungiamas pagrindinis karkasas;
- Iš išorės pritvirtinamos OSB plokštės;
- Sudedamos termoizoliacinės medžiagos;
- Vidinės sienos padengiamos izoliacine garo plėvele ir gipskartonio ar OSB plokštėmis.
Karkasiniai (skydiniai) namai pagaminti gamykloje
- Statybvietėj karkasas nestatomas;
- Gamykloje atliekami visi aukščiau išvardinti etapai – taip pagaminami būsimojo namo skydai ir su karkasu ir pilnu apšiltinimu;
- Pagaminti skydai vežami į statybos vietą ir per kelias dienas iš jų sumontuojamas namas.
Struktūriniai Skydiniai namai
Panašiai kaip skydinių karkasinių namų eigoje, pagaminti struktūriniai skydai atvežami ir iš jų tiesiai ant pamato sumontuojamas visas namas.
Iš esmės skiriasi pačių skydų gaminimo technologija bei termoizoliacijai naudojamos medžiagos:
- Skydo apšildymui naudojimas putplastis (Neoporas), o ne vata
- Atskiri komponentai ne tik suformuoja skydo “sumuštinį”, bet jie dar ir suklijuojami tarpusavyje ir skydas tampa vientisa visuma.
- Struktūriniai skydai lenkia karkasinius skydus savo tvirtumu, nesiklaipymu bei geresne šilumine varža
Struktūrinis Skydas ONO
- Struktūrinis skydas arba kitaip struktūrinė izoliacinė plokštė yra sudėtinis statybinės medžiagos komponentas, naudojamas sienų, perdangų, pertvarų, stogų formavimui, termoizaliacijai;
- Skydas sudaromas iš izoliacinio kieto polimero putų sluoksnio, įterpto tarp dviejų sluoksnių struktūrinės plokštės (dažniausiai OSB)
- Izoliacinis sluoksnis gali būti pagamintas iš polistireninio putplasčio (EPS) arba ekstruzinio polistireno (XPS)
BakūžėsLT gaminamuose struktūriniuose skyduose ONO naudojamas sekančios kartos vokiečių kompanijos BASF pilkšvasis putplastis – Neoporas, turintis 20% geresnę šilumos izoliaciją nei įprastas EPS
- ONO plokšės taipogi išskiriasi savo sustiprintu (Bakūžės unikaliu) jungimo būdu
Struktūrinių skydų namo statymo etapai
- Reikalingas architektūrinis projektas:
- Galite rinktis vieną iš mūsų siūlomų standartinių architektinių planų;
- Jūs atsinešate savo projektą;
- Jūs turite idėją, o mūsų architektas pagal ją sukurs jums unikalų architektinį planą.
- Pagal turimą architektūrinį projektą pagaminamas namo konstrukcinis planas;
- Pagal konstrukcinį planą gamykloje per kelias darbo dienas pagaminami patys skydai;
- Atvežami gamyboje paruošti elementai ir iš jų surenkamas namas;
- Pagal užsakovo pageidavimą atliekami vidaus ir išorės apdailos darbai.
ONO SKYDAI PATYS TINKAMIAUSI JŪSŲ NAMO STATYBAI NES:
ŠILUMINĖ VARŽA
- Įvairios technologijos siūlo ypač aukštos šiluminės varžos sprendimus, tačiau sulyginus to paties storio sienas tame pačiame kainų lygmenyje, ONO skydai turės iki 20 % geresnę šilumos varžą.
TVIRTUMAS
- ONO 4 kartus tvirtesni (spaudimo ir laužimo atžvilgiu) nei įprastos medinės-karkasinės konstrukcijos;
- ONO Skydas išlaiko iki 10 tonų vertikalios apkrovos ir iki 2 tonų/m2 skersinės apkrovos;
- ONO vidinės sienos yra ne gipso kartono, o OSB plokštės, jos nepalyginamai tvirtesnės, ypač tai aktualu kabinant ant sienos sunkesnius baldus ir pan.
STATYBOS BEI MONTAVIMO YPATUMAI
- ONO skydų surinkimas ant paruoštų pamatų užtrunka tik 8-12 dienų;
- ONO namų tvirtumas leidžia rinktis bet kokias išorės apdailos medžiagas (įskaitant struktūrinį tinką), o karkasinų namų “vaikščiojimas” lemia prisirišimą prie plastikinių, medinių arba kt. dailylenčių;
- Karkasinių skydų montavimui nereikalinga sunki montavimo ar kėlimo technika, dėl ko ONO skydus galima sumontuoti bet kurioje sunkiai pasiekiamoje arba kalnuotoje vietovėje.
ILGAAMŽIŠKUMAS
- ONO skydai itin atsparūs atmosferos svyravimams, tai leidžia naudoti bet kokias išorės apdailos medžiagas;
- Karkasinių skydų gamyboje naudojama vata NEIŠVENGIAMAI sukrenta po 5-7 metų, dėl ko būtinai turėsite atlikti namo rekonstrukciją, ir papildyti sienas vatos sluoksniu, kad panaikinti susidariusius šalčio tiltus. Mūsų naudojama termoizoliacinė medžiaga Noporas, laikui bėgant nekeičia savo sudėties, matmenų, todėl su šia problema niekada nesusidursite, jeigu namas pastatytas iš ONO skydų;
- Namo skydų, perdangų konstrukcijos statyboje, visada naudojame tik klijuotos medienos gaminius. Klijuota mediena lyginant su vienalyčiu medžiu yra tvirtesnė, nesikraipanti, atsparesnė aplinkos, kenkėjų poveikiui statybinė medžiaga.
TAUPYMAS
- Trumpas statybos laikas leidžia sutaupyti darbo jėgos išlaidas;
- Lengva pastato konstrukcija leidžią rinktis paprastesnius pamatus.
Neoporas – kas tai?
Neoporas ar kitaip pilkšvasis polisterininis putplastis yra tobulesnė tradicinio baltojo polistireninio putplasčio atmaina. Nuo tradicinio baltojo jis jokiomis savybėmis, išskyrus mažesnį šilumos laidumą, nesiskiria. Geresnį izoliacinį poveikį jau nedidelių tankių srityje leidžia pasiekti į medžiagą įterpti infraraudonieji absorbikliai ir reflektoriai. Šie priedai taip pat lemia pilkšvą šio polistireninio putplasčio spalvą.
Norint pasiekti tokias pačias šiluminės varžos R vertes, pakanka maždaug 20–25% plonesnių pilkšvojo polistireninio putplasčio izoliacinių sluoksnių.
Neoporo plokščių taikymas
Pilkšvąjį polistireninį putplastį iš neoporo galima taikyti visų pastato elementų – stogo, fasadų, grindų– šiluminei izoliacijai. Lietuvoje tokiu putplasčiu daugiausia šiltinami fasadai ir grindys.
Naudojant specialią technologiją, galima žymiai sumažinti tokių plokščių dinaminį standumą, padarant jas tinkamas ne tik šilumos ir smūgio garso, bet ir oro garso izoliacijai. Tam tikru šių plokščių ir tinko deriniu oro garso izoliaciją tada galima pagerinti net 17 dB.
Polistireninis Puplastis (PP) gaminamas iš plėtriojo polistireno (EPS), kurį šeštajame dešimtmetyje pirmąkart susintetino Vokietijos bendrovė BASF.
Bazinė plėtriojo polistireno medžiaga yra stirolas. Polimerizacijos metu stirolo molekulės jungiasi viena su kita į grandines. Polimerizacijoje dalyvaujant pentanui, gaunama plėtriojo polistireno medžiaga. Ir stirolas, ir pentanas yra angliavandeniliai. Plėtrusis polistirenas aprūpinamas degumą slopinančiu priedu. Dažniausia tai – heksabromciklododekanas (HBCD).
Polimerizacijos procesas
Stirolas
Stirolas yra neprisotintasis aromatinis angliavandenilis. Jo pasitaiko akmens anglies dervoje ir nedideliais kiekiais kai kuriuose maisto produktuose – vaisiuose, daržovėse, riešutuose, gėrimuose, mėsoje. Šiandien stirolas taip pat išgaunamas iš naftos. Stirolas plačiai naudojamas gumos, plastiko, stiklo pluošto, vamzdžių, automobilių detalių, maisto talpų ir t.t. gamyboje.
Pentanas
Pentanas, EPS medžiagoje naudojamas kaip plėtiklis, yra besplavis, labai lakus, vandenyje beveik netirpus skystis, kurio virimo temperatūra yra 30 laipsnių C. Pentanas yra sudėtinė naftos dalis, tačiau susidaro ir žmogaus bei gyvūnų organizmuose per natūralius biocheminius procesus ir patenka į atmosferą su iškvepiamu oru. Polistireninio putplasčio gamybos proceso metu pentanas garo pavidalo išmetamas į atmosferą.
Atmosferoje pentanas greitai suardomas fotocheminių reakcijų metu ir virsta anglies dioksidu ir vandeniu. Pentanas nesikaupia atmosferoje dėl nedidelės pusėjimo trukmės – nuo 10–15 valandų iki 2–3 dienų.
Anglies dioksido kiekis, atsirandantis irstant pentanui, yra itin nedidelis. Jį kompensuoja nepalyginamai mažesnis anglies dioksido kiekio išmetimas dėl šildymo energijos mažesnio suvartojimo.
Degumą slopinantis priedas
Degumui slopinti Europos gamintojai dažniausiai naudoja heksabromciklododekaną (HBCD). HBCD yra bromuotas cikloalifatinis angliavandenilis. Jis praktiškai netirpus vandenyje, atsparus hidrolizei ir nepriskiriamas prie pavojingų medžiagų. Polistireniniame putplastyje šios medžiagos nedaug, ji kietu pavidalu paskirstyta polimeriniame karkase tarp polimerinių grandinių. Dėl šios medžiagos cheminių savybių ir jos patvaraus įterpimo tarp polimerinių grandinių galimybė, kad degumą slopinantis priedas garuos ar kaip nors kitaip išsiskirs, atmestina.
- Iš PP gaminamos pramoninių produktų pakuotės;
- Dėl puikių ekologinių savybių jis tinka maisto pakuočių bei avilių gamybai;
- Patogu ir saugu dirbti su EPS – nereikia jokių specialių asmeninės saugos priemonių.
- Lietuvoje pastatų apšiltinimui naudojamos medžiagos – be toksinį poveikį žmogui turinčių priemaišų
- Neoporo pagrindas – pats paprasčiausias mums įprastas oras (98 % bendro produkto), sulaikomas polistireno akelėse;
- Putplastis netirpsta vandenyje, nepūva, nedūla, yra atsparus senėjimui, todėl jokiomis kenksmingomis medžiagomis neužteršia mūsų aplinkos;
- Degant jis neišsiskiria jokiu ypatingu toksiškumu lyginant su kitomis populiariausiomis statybinėmis medžiagomis;
- Polistireniniame putplastyje nėra formaldehido, taipogi jis nėra radioaktyvus: neskleidžia jokio alfa, beta ar gama spinduliavimo, nėra radžio, radono.
- Polistireninis putplastis yra labai lengva medžiaga, turinti ypatingai geras šilumos izoliavimo savybes;
- Nedidelis vandens įgėris – net ilgam pamerktas vandenyje, gali įgerti drėgmės ne daugiau kaip 3 % tūrio, toks vandens įgėris menkai keičia termoizoliacines savybes;
- Dėl menko drėgmės įgėrimo nepatenka įvairūs teršalai, mikrobai ir pan. kurie ne tik prastina izoliacines savybes, tačiau taip pat ir trumpina konstrukcijų ilgaamžiškumą. Menkas įgėris taip pat neleidžia susidaryti pelėsiniams grybams palankiai terpei.
- Lyginant su kitomis termoizoliacinėmis medžiagomis, EPS turi labai gerą mechaninį stiprį.
- Putplastis geba ilgą laiką išlaikyti, menkai kintančias laike, pradines savybes. EPS atsparus senėjimui. Tai daug kartų patikrinta ir patvirtinta užsienio nepriklausomų ekspertų, tebėjusių šią medžiagą į vairiose naudojimo srityse.
- Nustatyta, jog EPS savo termoizoliacines ir mechanines savybes išlaiko bei atlieka savo funkcijas per visą pastato gyvavimo, kuris yra ne mažesnis, kaip 50 metų
Sienų “Kvėpavimo” mitas
- Sienų, kurios “kvėpuotų”, nėra. Sienos tikrai neturi kvėpuoti. Jeigu taip būtų, namą kiaurai smelktų vėjas. Oro mainai per išorines sienas prieštarauja bet kokiai patirčiai ir visiems fizikiniams matavimams;
- Pakeisti sunaudotą patalpų orą bei pašalinti vandens garų perteklių galima tiktai tiesiogiai vėdinant;
- Kadangi per išorinę sieną nevyksta jokie žymesni oro mainai ir joks žymesnis drėgmės pasišalinimas, Neoporo ar kito putplasčio izoliaciniai sluoksniai niekaip negali pabloginti šių funkcijų.
“Degumo” MITAS lyginant su kitomis apšiltinimo medžiagomis
- Lietuvoje statybose polistireninis putplastis naudojamas tik su degumą slopinančiais priedais. Toks putplastis dega tik betarpiškai veikiamas ugnies. Pašalinus liepsnos šaltinį, polistireninis putplastis liaujasi degęs. Nebūna nei rusenimo, nei smilkimo;
- Savarankiškai degti taip kaip, pavyzdžiui medis, Lietuvos statybose naudojamas polistireninis putplastis negali.
Sukurtas dėl būtinybės atrasti kokybišką medienos pakaitalą (mediena sudaro 90%) kaip konstrukcinį elementą, išlaikant visas geriausias medienos savybes bei tobulinant atsparumą lenkimui, drėgmės įtakai bei gerinant galutinę produkto kainą.
Būtent dėl šių savybių OSB labai greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje kaip statybinė medžiaga.
OSB sudaro mediena, visiškai vulkanizuotas atsparus vandeniui ir virinimui dervinis rišiklis ir nedidelis kiekis vaško. Gaminant OSB iš 210 mm storio ruošinio masės po suspaudimo lieka 10 mm storio plokštė, kurioje medienos yra apie 90%. Toks produktas pasižymi išskirtinėmis laikančiosiomis savybėmis, dideliu stipriu lenkimui ir savybių vientisumu visoje plokštėje. Plokštę lengva pjaustyti, gręžti, kalti į ją vinis, lyginti, šlifuoti ir poliruoti.
Sienų, perdangų konstrukcijų statyboje naudojame tik klijuotos medienos sijas, statramsčius.
Klijuotos medienos tašai yra 50-70% stipresni nei įprastos medienos. Papildomą stiprį suteikia ir tai, kad klijavimo metu parenkamos lamelės su priešinga medžio plaušo kryptimi.
Klijuota mediena yra ženkliai atsparesnė atmosferiniams poveikiams, tad tokie tašai išsiskiria savo geometrinių parametrų stabilumu. Kadangi klijavimo metu eliminuojami vidiniai tempimo momentai, klijuota mediena nesusėda, nesideformuoja, išlaiko savo formą bei matmenis.
Klijuota mediena garantuoja aukštą paviršiaus kokybę, kadangi iš medienos išpjaunamos šakelės, defektai, ruošiniai priderinami pagal tekstūrą.
Iš ONO skydų statytame name, kištukinį lizdą, jungiklį, kriauklę ar kitą prietaisą visada galėsite pajungti ten, kur Jums atrodys tinkamiausia. ONO skydų name apribojimų elektros, santechnikos ar kitų inžinerinių tinklų pajungimo vietoms beveik nėra.
Kaip mes tai išpildome?
- Jeigu turite pilnai baigtus, elektros, santechnikos, kompiuterinių, televizinių ar kt. tinklų planus, skydo gamybos proceso metu numatome trasas, vamzdelius į pajungimo vietas.
- Jeigu galutinai apsispręsti norite pamatę jau pastatytas patalpų sienas, kabelinius tinklus išvedžiosime į Jūsų nurodytas vietas skydo viduje.
- Jeigu nuspręsite gipso kartono apdailą montuoti ant profilių, tinklų išvedžiojimas tokiu atveju nesukelia apskritai jokių keblumų, nes jie vedžiojami tarp gipso kartono plokštės ir ONO skydo.
Didžioji dalis visų tinklų – vedžiojama grindyse prieš betonavimą, bei lubų, stogo, perdangų konstrukcijose. Pačiame skyde vedžiojama labai nedidelė tinklų dalis.
Pilnai įrengiame, paleidžiame ir sureguliuojame įvairių tipų šildymą.
- Kieto kuro katilinė
- Dujinis šildymas